Zanieczyszczenia powietrza i smog – miejskie zagrożenia dla cery

Nasza cera nie lubi miejskiego klimatu. Chociaż udowodniono, że tempo starzenia się skóry determinują geny, to możemy ten proces znacząco przyspieszyć lub spowolnić. Oczywiście największym zagrożeniem jest promieniowanie UV. Dzisiaj jednak zajmiemy się innym wrogiem. Powstaje w wyniku połączenia mgły z dymem i spalin. Pełen szkodliwych związków chemicznych, takich jak tlenki siarki, azotu oraz pyły zawieszone. Otacza nas i permanentnie atakuje. Tak moi drodzy – porozmawiamy o smogu.

skóra w mieście

Dbaj o skórę twarzy

Zacznijmy od tego, że nawet żyjąc w małym mieście, czy na wsi nie jesteśmy zupełnie wolni od zanieczyszczeń powietrza. W 2014 roku Główny Inspektorat Ochrony Środowiska przeprowadził analizę powietrza w Polsce z której jasno wynikało, że normy stężenia pyłu zawieszonego PM10 zostały przekroczone na 90% powierzchni Polski. A jeśli chodzi o rakotwórczy i mutagenny benzo(a)piren, sytuacja jest jeszcze gorsza. Jego nadmiar został odnotowany w całym kraju. Dlatego bez względu na to gdzie mieszkamy, bardzo ważne jest to żebyśmy codziennie dbali o naszą skórę.

Zanieczyszczone powietrze sprawia, że ryzyko wystąpienia niektórych chorób dermatologicznych znacząco wzrasta. Należą do nich między innymi: trądzik, alergie skórne, egzema, a także nowotwory skóry. Dodatkowo, smog wpływa też negatywnie na nasz wygląd. Pojawiają się przebarwienia, wypryski, skóra jest zaczerwieniona i przesuszona. Przyspiesza się też proces starzenia. Chociaż walka jest nierówna, to nie jesteśmy bezbronni. Odpowiednia pielęgnacja pomoże nam utrzymać skórę w dobrej kondycji, nawet jeśli żyjemy w ogromnej metropolii.

Podstawy codziennej pielęgnacji skóry twarzy

Oczywiście fundamentem codziennej pielęgnacji twarzy powinno być dokładne jej oczyszczenie. Raz w tygodniu powinniśmy wykonywać dogłębny peeling, a przynajmniej dwa razy dziennie używać płynu micelarnego lub innego, podobnego kosmetyku. I zwlekanie z tym do późnego wieczora nie ma sensu. Resztki makijażu i kurzu powinniśmy usunąć niedługo po przyjściu do domu. Dzięki temu szkodliwe cząsteczki smogu nie zalegają na naszej skórze.

Kolejnym krokiem jest nawilżenie oraz odbudowanie i wzmocnienie bariery lipidowej, czyli najbardziej zewnętrznej warstwy naskórka. Składa się ona z wody oraz, jak sama nazwa wskazuje, lipidów. Pełni funkcję tarczy ochronnej dla naszej skóry. Żeby ją wzmocnić, codziennie przed wyjściem z domu powinniśmy sięgnąć po odpowiedni krem antysmogowy, który załata płaszcz lipidowy i poprawi jego szczelność. Idealnie sprawdzą się w tym celu nasze kremy. Posiadają one właściwości antysmogowe, a jednocześnie chronią skórę przed procesami starzenia, zachodzącymi pod wpływem szkodliwego promieniowania UVB i UVA.

Ostatnią rzeczą, którą możemy zrobić jest odpowiednia dieta. W profilaktyce antysmogowej bardzo ważne jest spożywanie dużej ilości świeżych warzyw i owoców. Zwłaszcza tych bogatych w witaminę C. Uszczelnia ona naczynia krwionośne, dzięki czemu zabezpiecza nas przed toksynami próbującymi przedostać się do organizmu.

Jeśli będziecie stosowali się do powyższych zaleceń, to wasza skóra zachowa zdrowy, promienny wygląd, nawet jeśli mieszkacie w dużym mieście.

co wpływa na kondycję skóry

Przeczytaj również: