Wspinaczka wysokogórska, jak się przygotować?

Marzysz o zdobywaniu szczytów, odkrywaniu nieodkrytego i zapierających dech w piersiach widokach? Jeśli planujesz trekking lub wspinaczkę wysokogórską, pamiętaj o odpowiednim przygotowaniu do takiej wyprawy. Zadbaj o swój komfort i przede wszystkim o bezpieczeństwo. Podpowiadamy jak to zrobić.

Przygotowanie organizmu do wyprawy w góry

Wspinaczka wysokogórska w Alpach czy Himalajach to prawdziwy sprawdzian wydolnościowy dla organizmu. Nie porywaj się z motyką na słońce i mierz siły na zamiary. Zacznij stopniowo – z pewnością przydadzą Ci się treningi siłowe i regularne spacery w niższych górach. Jeśli mieszkasz na nizinach, możesz wykorzystać też pochyłą bieżnię. Zorganizuj kilkugodzinne lub całodniowe wyprawy na tatrzańskie szlaki – zapewnią Ci wzrost kondycji i doświadczenie w górzystym terenie, a Twój organizm przywyknie do wysiłku tego rodzaju. Przydatne okaże się także przeszkolenie z zakresu wspinaczki i poruszania się po lodowcach. Kurs poruszania się po górach zimą zrealizujesz pod okiem instruktorów PZA lub przewodników IVBV. Wspinaczka sportowa to także niezbędna umiejętność podczas wyprawy wysokogórskiej i warto się z niej przeszkolić.

Planowanie i określenie celu podróży

Po wielotygodniowych przygotowaniach organizmu pora na realne oszacowanie możliwości i jasne określenie przebiegu podróży. Starannie zaplanuj czas potrzebny na aklimatyzację na poszczególnych wysokościach, aby uniknąć choroby wysokościowej. Zadbaj także o przeszkolenie z zakresu pierwszej pomocy. Pamiętaj, że czas przybycia ratowników GOPR to czasem nawet kilka godzin i to właśnie od Ciebie może zależeć życie lub stan zdrowia innych uczestników wyprawy. Przed wyjazdem sprawdź też swoją polisę na życie – dopilnuj aby ubezpieczenie obejmowało następstwa od nieszczęśliwych wypadków. Turystyka wysokogórska zalicza się do sportów o wysokim ryzyku.

Odpowiednia odzież i niezbędne wyposażenie

Pogoda w górach jest kapryśna, zmienia się często i gwałtownie. Wybór komfortowej i funkcjonalnej odzieży sportowej oszczędzi Ci wiele nieprzyjemności. Pamiętaj, że ubranie w góry nie może krępować ruchów i powinno być wielowarstwowe – łatwiej będzie Ci utrzymać ciepło. Zarówno wyposażenie jak i odzież powinny być lekkie i dobrej jakości. Dźwiganie dodatkowych kilogramów spowolni wspinaczkę i dodatkowo zmęczy organizm. Do długiej wędrówki wygodne i stabilne buty to podstawa. W ciasnym lub niedopasowanym obuwiu, wyprawa może być prawdziwą męczarnią.

W górach przede wszystkim liczy się bezpieczeństwo. W Twoim wyposażeniu powinny znaleźć się raki i czekan. Pamiętaj – będą Ci pomocne pod warunkiem, że wiesz jak ich używać. Zadbaj więc o odpowiednie przeszkolenie w tym zakresie. Niezbędnym elementem ekwipunku będzie też apteczka. Powinna zawierać nie tylko przybory służące do udzielenia pierwszej pomocy, ale i leki przeciwko chorobie wysokościowej.

Zadbaj o ochronę na każdym poziomie

Ubrania i sprzęt to nie wszystko. Twojej skórze również przyda się ochrona przed ekstremalnymi warunkami pogodowymi, promieniowaniem UV, wiatrem czy mrozem. Specjalnie dla tego rodzaju aktywności powstał krem z SPF 50 Extreme Outdoor SPF 50. Zawarte w nim filtry przeciwsłoneczne utrzymują się na skórze przez 12h, zapewniając całodzienną ochronę.

całodbniowa wycieczka w góry

Kosmetyk tworzy na jej powierzchni niewidzialny film, który nie tylko chroni, ale i wspomaga regenerację, odżywienie i utrzymanie prawidłowego gradientu wody. Krem jest niebielący, a jego formuła opiera się na składnikach pochodzenia naturalnego. To wszystko sprawia, że stanowi doskonały wybór dla miłośników górskich wycieczek.

Pamiętaj, że podczas trekkingu czy wspinaczki wysokogórskiej najważniejsze jest bezpieczeństwo. Zapewnij je sobie nie tylko poprzez wybór odpowiedniego sprzętu czy przygotowanie organizmu, ale przede wszystkim dzięki koncentracji, skrupulatności w planowaniu i ostrożności. Zdobywaj doświadczenie przyjmując rozważną strategię i stopniowo sięgaj po coraz wyższe szczyty!

Przeczytaj również: