Wpływ promieniowania UV na skórę

Plaża, słońce, szum fal i piękna Pani prosząca ratownika o posmarowanie pleców kremem do opalania. Scena dobrze nam znana zarówno z filmów jak i z życia. Przecież idąc na plażę, trzeba zabezpieczyć skórę przed słońcem! Ciągłe wystawianie się na promieniowanie UV nie jest zdrowe. Zgadzamy się z tym w 200%. Dlaczego, aż 200? Bo ochrona skóry nie powinna ograniczać się tylko do słonecznych dni na plaży. Oczywiście zimą, kiedy wychodząc z domu jesteśmy opatuleni od stóp po szyję, nie musimy smarować kremem z filtrem całego ciała. Jednak warto mieć świadomość, jaki jest wpływ promieniowania uv na skórę.

Jednak niezależnie od pory roku, pogody i temperatury, promieniowanie UV cały czas nas otacza. Jest podstępne, całkowicie niewidoczne dla człowieka, a jednocześnie nieustannie wpływające, i to negatywnie, na stan naszej skóry. Najbardziej narażona jest twarz. Ciągła ekspozycja na promieniowanie UV jest przyczyną przedwczesnego starzenia się skóry, może powodować poparzenia, przebarwienia, a nawet zmiany nowotworowe. 

skóra w mieście

Ale spokojnie, absolutnie nie oznacza to, że powinniśmy zamknąć się w pomieszczeniach bez okien, czy piwnicach. Byłoby to wręcz niewskazane! Słońce jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu. Ma korzystny wpływ na samopoczucie, pobudza wydzielanie wielu hormonów i umożliwia syntezę witaminy D. Wpływa też pozytywnie na naszą sprawność psychiczną, działa przeciwdepresyjnie, poprawia nastrój.

Więc co teraz? Przede wszystkim musimy zdać sobie sprawę z jednej rzeczy. Promieniowanie słoneczne i promieniowanie UV to nie to samo! Promieniowanie ultrafioletowe (UV), jest zaledwie jedną ze składowych widma światła słonecznego. Sprawdź wpływ promieniowania uv na skórę!

Rodzaje promieniowania UV

Promieniowanie UV można podzielić na trzy rodzaje: UVA, UVB i UVC. Na szczęście nie wszystkie rodzaje promieniowania do nas docierają – atmosfera ziemska pochłania całość promieniowania UVC i zdecydowaną większość promieniowania UVB. Tak więc lwia część promieniowania, które do nas dociera (ponad 97%) to promieniowanie UVA. Wiele osób żyje w przekonaniu, że w pochmurne dni nie są narażeni na negatywne skutki promieniowania UV. Bo przecież nie widać słońca! Niestety, to, że go nie widać, nie oznacza, że go tam nie ma. Nawet podczas chłodnych i pochmurnych dni, promieniowanie UVA cały czas oddziałuje na naszą skórę. Jest bardziej rozproszone, jednak bez problemu przenika przez chmury, a dodatkowo odbija się od różnego rodzaju powierzchni. Więc wbrew pozorom, najbardziej narażeni jesteśmy zimą, kiedy leżący wszędzie śnieg sprawia, że fale odbijają się od białej powierzchni, powodując dla nas duże zagrożenie.

wpływ promieniowania uv na skórę

Chroń skórę kremami z filtrem SPF

Dlatego niezależnie od pory roku i pogody bardzo ważne jest żebyśmy chronili naszą skórę kremem z filtrem. Udowodniono, że starzenie się skóry w 75% jest wynikiem działania czynników środowiskowych, a przede wszystkim promieni UV. Najlepiej więc, podczas codziennej pielęgnacji postawić na kosmetyk, który zapewni naszej skórze ochronę przed promieniowaniem, a jednocześnie zapewni odpowiednie nawilżenie i odżywienie. Takimi kosmetykami są kremy z filtrem SPF Manaslu Outdoor. Dopełnieniem pielęgnacyjnego działania są stabilne i nieprzenikające filtry przeciwsłoneczne. Wysoki filtr SPF skutecznie ochroni skórę Twojej twarzy przed działaniem nadmiernego promieniowania słonecznego. Bogactwo naturalnych składników w połączeniu z rewolucyjnymi metodami produkcji i naukowym podejściem sprawiły, że udało nam się uzyskać wyjątkowy produkt.

Przeczytaj również: