Woda w kremie – dlaczego znajduje się w kosmetykach Manaslu?

Skóra jest największym organem naszego ciała i jednocześnie stanowi barierę ochroną dla narządów wewnętrznych. Musi być ona zabezpieczona i dzieje się to dzięki płaszczowi hydrolipidowemu. Płaszcz hydrolipidowy jest to najbardziej zewnętrzna warstwa naskórka i składa się z wody oraz lipidów czyli tłuszczów, które pełnią funkcje muru obronnego skóry przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych takich jak wiatr, chłód, mróz, promieniowanie UV, zanieczyszczenia powietrza czy klimatyzacja. Zapobiega również parowaniu wody ze skóry. Skóra, która nie jest odpowiednio zabezpieczona i której nie dostarcza się odpowiednich, najlepiej naturalnych składników aktywnych jest nadmiernie przesuszona, podrażniona, szorstka i można ją łatwo uszkodzić oraz podatna jest na pękanie.

co wpływa na kondycję skóry

Co wpływa na kondycję skóry?

Aby nasza skóra była zdrowa i dobrze funkcjonowała musimy zadbać nie tylko o odpowiednie zabezpieczenie jej, ale jednocześnie pielęgnację- dlatego ważne jest, aby stosować preparaty, które wzmocnią funkcje barierową skóry, jednocześnie dbając o to, aby skóra była dotleniona, nawilżona, i odpowiednio nawodniona. W takim przypadku ważne jest, aby w kremie były nie tylko składniki natłuszczające, ale również pielęgnacyjne, których nośnikiem i „rozpuszczalnikiem” jest woda.

Woda jako naturalny składnik skóry

Wśród wielu osób krąży opinia, że woda w kremie, który stosujemy w niskich i ujemnych temperaturach to nic dobrego, ponieważ może ona zamarznąć i doprowadzić do uszkodzenia naskórka… Otóż jest to jeden z popularniejszych mitów w branży kosmetycznej.
Woda stanowi naturalny składnik skóry – w jej zewnętrznych warstwach jest jej nawet do 15%. Czy podczas ekspozycji skóry twarzy na niskie temperatury, bez użycia żadnego kosmetyku, zostaje ona uszkodzona w wyniku zamarznięcia tejże wody? Odpowiedź brzmi przecząco. Natomiast w takiej sytuacji woda obecna w naskórku, jest narażona na parowanie, któremu można zapobiec stosując produkt tworzący na powierzchni skóry warstwę lipidową, a niewątpliwie takim kosmetykiem jest krem z filtrem SPF 50 Manaslu Extreme Outdoor.

Należy wziąć pod uwagę również fakt, że w naszej skórze znajdują się naczynia krwionośne, którymi płynie krew roznosząc ciepło po organizmie. Dzięki czemu temperatura naszej skóry nigdy nie spada poniżej 30 st.C ( wykluczamy tu ekstremalne wychłodzenie organizmu w wyniku wypadku czy innych zdarzeń – ale w tym przypadku najmniejszym problemem jest krem…).

woda w kremie

Aktywny składnik kremu z filtrem SPF Manaslu Outdoor: MossCellTec No1™

Do stworzenia receptury emulsji, niezależnie od tego czy jest to emulsja typu olej w wodzie, czy jak w przypadku Extreme Outdoor SPF 50 – woda w oleju (tzw. W/O – cząsteczki wody zamykane są we frakcji olejowej) – jedną z jej składowych musi stanowić woda – w której rozpuszczane są substancje aktywne oraz która jest ich nośnikiem. Ważne jest, aby woda miała dużo mniejszy udział niż substancje natłuszczające, które poprawiają nawilżenie, wzmacniają płaszcz hydrolipidowy i chronią skórę przed szkodliwymi czynnikami zewnętrznymi.

Po aplikacji produktu Extreme Outdoor woda nie pozostaje na skórze, ale odparowuje z niej już w ciągu kilku minut. Dlatego nie należy mieć obaw, że w niskich i ujemnych temperaturach miałaby zamarznąć i doprowadzić do jakichkolwiek uszkodzeń naskórka.

Naturalne składniki i woda w kremie z filtrem

Dodatkowo zawarte w kremach z filtrami SPF Extreme Outdoor naturalne składniki aktywne takie jak ekstraktu z mchu Physcomitrella patens MossCellTec™ No. 1 pomaga skórze w szybkim dostosowaniu się do zmiennych czynników pogodowych oraz regenerują ją. Zawarta w maśle kokum witamina E stanowi naturalny przeciwutleniacz, działa antyoksydacyjnie, hamuje procesy starzenia się skóry, zapobiega podrażnieniom, ale także hamuje TEWL (transepidermalną utratę wody) dzięki czemu wpływa na poprawę nawilżenia skóry. Natomiast wosk candellila tworzy na powierzchni skóry ochronny film oraz doskonale ją natłuszcza, zmiękcza, wygładza i uelastycznia.

woda w kremie

Przeczytaj również: