Top 5 pomysłów na górską wycieczkę
W dzisiejszym artykule przedstawimy Ci propozycje miejsc, które warto odwiedzić podczas wyprawy w góry. Niezależnie od tego czy jesteś miłośnikiem zaawansowanego trekkingu czy wolisz rekreacyjne spacery z pięknymi górskimi widokami – z pewnością wybierzesz coś dla siebie. Na tapetę bierzemy wyjątkowe lokalizacje w Polsce – dzięki temu wystarczy Ci zaledwie weekend, aby zregenerować organizm i odpocząć od miejskiego zgiełku. Zaczynamy!
1. Zielonym szlakiem na Rusinową Polanę
Przystępna i łatwa do pokonania trasa, która dostarczy mnóstwa pięknych widoków. Stanowi doskonałą alternatywę dla popularnej wycieczki nad Morskie Oko. Najprostsza droga na Rusinową Polanę prowadzi z Wierchu Poroniec, gdzie możesz swobodnie zostawić auto. To doskonały pomysł na spacer w gronie rodzinnym, nawet z małymi dziećmi. Ten zielony szlak jest dość krótki – wejście trwa około 1,5h – a nagrodzi Cię malowniczą panoramą wysokich, majestatycznych pasm górskich. Drugą możliwością jest wyprawa szlakiem niebieskim, z Palenicy Białczańskiej. Naszym zdaniem jest o wiele mniej malowniczy, choć jeśli podróżujesz autobusem, warto rozważyć wejście od Wierchu Poroniec, a zejście z drugiej strony, szlakiem niebieskim.
2. Sarnia Skała, czyli porządna rozgrzewka przed zaawansowaną wspinaczką
Dla mniej zaawansowanych trekkerów polecamy wyprawę na Sarnią Skałę. To wyzwanie jeszcze nie niebezpieczne, a już dodające wędrówce trochę adrenaliny i tatrzańskiego charakteru. Zwykle większość osób wchodzi i schodzi przez Dolinę Strążyską. Możesz nieznacznie wydłużyć tę trasę, rozpoczynając od przejścia przez Dolinę Białego (dojdziesz do niej Drogą pod Reglami, odbijając w lewo przy wejściu do Doliny Strążyskiej) i robiąc pętlę przez Sarnią Skałę, w stronę Strążyskiej. Trasa Doliną Białego zaowocuje w walory przyrodnicze towarzyszące Ci aż po sam szczyt. Bardziej strome podejście rozpocznie się w stronę Ścieżki nad Reglami i Czerwonej Przełęczy, aby pod sam koniec wyprowadzić Cię z lasu i wypuścić w bardziej skalisty krajobraz. Stąd już bardzo blisko na szczyt i do przepięknego widoku na Giewont i panoramę Zakopanego. Widok wart 3,5h wędrówki!
3. Śnieżne Kotły, czyli polodowcowe kotły w Karkonoszach
Przenosimy się do Karkonoskiego Parku Narodowego, gdzie również nie brakuje malowniczych widoków. Śnieżne Kotły to polodowcowa formacja geologiczna, która zachwyca ogromem i przestrzenią. Ich górna krawędź leży na wysokości 1490 metrów n.p.m., a dno na wysokości około 1200 m n.p.m. Dodatkowym atutem wizualnym są krystalicznie czyste stawy na dnie Wielkiego Kotła oraz specyficzna dla tego obszaru flora alpejska i arktyczna. Do Śnieżnych Kotłów wyruszysz na przykład ze Szrenicy. Majestatyczną panoramę możesz podziwiać z wielu punktów widokowych rozmieszczonych na ich krawędziach.
4. Kozi Wierch, czyli przedsmak wyprawy na Orlą Perć
Na ten szczyt (najwyższy, leżący w całości w Polsce) wyruszysz z Palenicy Białczańskiej, a następnie niebieskim szlakiem od Doliny Pięciu Stawów. To długa, około dziewięciogodzinna wyprawa, choć wejście na szczyt od tej strony stosunkowo proste. Na rozwidleniu drogowskaz wskazujący Kozi Wierch kieruje na szlak czarny. Początkowo łatwa trasa nabiera coraz bardziej skalistego charakteru. Najbardziej niebezpieczne i strome podejście zahacza o fragment Orlej Perci, a widok ze szczytu to zapierająca dech w piersiach przepaść i wiele strzelistych turni. Na tej trasie z pewnością warto wykorzystać nie tylko nogi, ale i ręce, a szczególną ostrożność zachować na wysokości Szerokiego Żlebu, gdzie skały mogą być dość śliskie.
5. Orla Perć, czyli najtrudniejszy szlak w Polsce
To szlak wysokogórski dla bardziej doświadczonych i głodnych wrażeń trekkerów. Nie bez powodu spotkasz się na nim z łańcuchami, klamrami czy drabinkami – z pewnością okażą się przydatne podczas wspinaczki po niemal pionowych, stromych podejściach i w pobliżu licznych przepaści. To nie jest też szlak dla osób cierpiących na lęk wysokości. Niemniej jednak wyprawa będzie pełna zapierających dech w piersiach widoków i z pewnością podniesie poziom adrenaliny w organizmie. Na Orlą Perć wyruszysz z przełęczy Zawrat, przechodząc przez Kozią Przełęcz, Kozi Wierch i Granaty, finalnie docierając do przełęczy Krzyżne na wysokości 2112 m.n.p.m.
Wybierając się w góry pamiętaj, że zwykle taka wyprawa zajmuje wiele godzin, a nawet cały dzień. Zadbaj o odpowiednie wyposażenie i prowiant. Podstawą będą wygodne, stabilizujące kostkę buty – bez nich wielogodzinna wycieczka stanie się udręką. Z pewnością przydadzą Ci się też ubrania przeciwdeszczowe, odzież termiczna i kilka koszulek na zmianę – pogoda w górach jest zmienna, a im wyżej, tym chłodniej. Podczas spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu zadbaj także o ochronę swojej skóry. Wybierając krem Extreme Outdoor SPF 50 ochronisz się nie tylko przed promieniowaniem słonecznym, ale też wiatrem i zimnem, o które w górach nie trudno. Przydatne mogą okazać się okulary przeciwsłoneczne z porządnym filtrem UV. Zadbaj o odpowiednią ilość wody w plecaku, a nawet kilka batonów proteinowych na wypadek utraty sił. I pamiętaj o dwóch rzeczach – w górach przede wszystkim mierz siły na zamiary, ale nie bój się sięgać wysoko! Powodzenia!