Top 5 miejsc do żeglowania w Polsce, które nie są na Mazurach

Ahoj poszukiwacze przygód!

Dzisiaj wypłyniemy w podróż po najlepszych miejscach do żeglowania w Polsce. Niektórzy myślą, że jak łódki to koniecznie mazury. Nic bardziej mylnego! W Polsce jest wiele malowniczych akwenów. Dlatego sporządziliśmy dla was listę Top 5 miejsc do żeglowania w Polsce, które nie są mazurami, ale bez wątpienia warto je odwiedzić.

Jezioro Solińskie

Jeden z najczęstszych kierunków wakacyjnych Polaków. I nic dziwnego! Jest to zdecydowanie najpiękniejsze jezioro zaporowe w naszym kraju. Urozmaicona linia brzegowa, malownicze zatoczki i dzikie wyspy są istnym rajem dla oczu. Jednak trzeba pamiętać, że jest to równocześnie jedno z najbardziej wymagających jezior. Wszystko przez często zmieniające się wiatry oraz duże zróżnicowanie powierzchni wody. Dlatego warto mieć na pokładzie doświadczonego żeglarza. Jezioro Solińskie, jest idealnym kierunkiem dla dużych grup o niejednakowych upodobaniach. Znajduje się ono w Górach Sanocko – Turczańskich, więc zadowoleni będą zarówno amatorzy wędrówek, jak i fani wodnego wypoczynku. Jak na polskie warunki woda jest tu bardzo ciepła – jej temperatura dochodzi nawet do 23 st. C.

Zachodniopomorski Szlak Żeglarski

Świetne miejsce dla żeglarzy, chcących podszlifować swoje umiejętności. Powstały dzięki dofinansowaniom unijnym szlak, liczy aż 380 km! Posiada nowoczesną, gęstą sieć marin (położone są co około 20-30 mil), dzięki czemu można zdecydować się na długi, nawet kilkudniowy rejs. W zależności od upodobań i stopnia zaawansowania załogi, możemy pływać nie tylko po wodach śródlądowych, ale i po morzu. Położenie przy granicy z Niemcami pozwala na szybki wypad do naszych zachodnich sąsiadów. Chociaż w polskich miastach, leżących przy szlaku, również jest co zwiedzać! Ważnym punktem wycieczkowym na trasie jest Szczecin, w którym czekają nas takie atrakcje jak Zamek Książąt Pomorskich czy spacer po Wałach Chrobrego.

Jezioro Czorsztyńskie

Pływając po Jeziorze Czorsztyńskim możemy poczuć się jak bohaterowie baśni. Malownicza linia brzegowa, urozmaicona jest średniowiecznymi zamkami, które jeśli zacumujemy nieopodal, możemy zwiedzić. Wybierając się w te okolice, warto pamiętać, że to kraina słynąca z wielu legend, więc warto wcześniej zaznajomić się z miejscowymi klechdami. Jedna z nich głosi, że rezydujący na Zamku w Niedzicy Inkowie, ukryli tam swój skarb. Piracka wyprawa w poszukiwaniu złota? Brzmi jak idealny plan na weekendowy wypad.

Pętla Raduńska

Jest to dziesięć urokliwych jezior połączonych ze sobą, w taki sposób, że z dowolnie wybranego miejsca, możemy przepłynąć całą, sześćdziesięcio-kilometrową pętlę.

Znajduje się ona na terenie Kaszubskiego Parku Krajobrazowego. Przepływając tą trasą, cały czas możemy cieszyć oko dzikimi zatoczkami i zapierającą dech w piersiach linią brzegową. Warto wspomnieć, że znajdziemy tu wiele wspaniałych miejsc do kąpieli i do wędkowania! Jest to bezpieczny wybór, jeśli jakiś czas nie pływaliśmy. Wysoki brzeg skutecznie chroni nas przed gwałtownymi załamaniami pogody.

Zalew Mietkowski

Jego niewątpliwą zaletą jest wydzielona strefa ciszy, wolna od motorówek. Ponadto dobre warunki wiatrowe sprawiają, że zalew ten stał się jednym z najchętniej obieranych kierunków wśród fanów jachtów żaglowych, windsurfingu czy kitesurfingu. Miłośnicy natury będą zachwyceni tutejszą florą i fauną. Zalew Mietkowski znajduje się na terenie Parku Krajobrazowego Doliny Bystrzycy. Występują tu liczne gatunki rzadko spotykanych ptaków i ryb.

To są właśnie nasze typy jeśli chodzi o top 5 miejsc do żeglowania! Pamiętajcie jednak, że obojętnie gdzie nie pojedziecie – bezpieczeństwo to podstawa! Zapas wody, odpowiedni strój i dobry krem z filtrem obowiązkowo powinny znaleźć się w waszym plecaku.

Miłego wypoczynku i pomyślnych wiatrów!

całodbniowa wycieczka w góry

Przeczytaj również: