To ważne! Krem z filtrem UVA i UVB – dlaczego podwójna ochrona jest ważna?

Promieniowanie słoneczne stanowi jedno z głównych zagrożeń dla naszej skóry. Większość kremów oferuje nam ochronę przed promieniowaniem UVA. To jednak często niewystarczająca ochrona. Dlaczego? Jak wybrać skuteczny krem z filtrem UVA? Odpowiadamy w tym artykule!

Prawdopodobnie każdy z nas kiedyś doświadczył poparzeń słonecznych. Takie doświadczenie nigdy nie jest przyjemne; może być także niebezpieczne! Warto zatem zadbać o odpowiednią ochronę naszej skóry, wybierając krem z filtrem, który pomoże nam uniknąć poparzeń słonecznych i innych niekorzystnych wpływów promieniowania. 

Krem z filtrem UVA i UVB

Doskonałym źródłem ochrony przed szkodliwym promieniowaniem jest krem posiadający filtr promieniowania UVA i UVB. Taki krem zapewnia kompleksową ochronę przed dwoma najczęściej występującymi rodzajami promieniowania, dzięki czemu nasza skóra nie odczuwa negatywnego wpływu promieni słonecznych. Przy wyborze odpowiedniego kremu warto zwrócić uwagę na współczynnik SPF, czyli ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Nie powinien on być mniejszy niż 15. Kolejną ważną kwestią jest to, by wybrany przez nas krem miał filtry UVA i UVB.

Dlaczego krem z filtrem UVA może okazać się niewystarczający?

Zdecydowana większość kremów dostępnych w drogeriach to kremy z filtrem UVA. Są jednak niewystarczające, gdyż chronią jedynie przed 0,5% promieniowania słonecznego, które do nas dociera. Dlatego aby  zapewnić swojej skórze odpowiednie zabezpieczenie, warto wybrać krem z filtrem UVA i UVB. 

Przed czym chroni krem z filtrem UVA i UVB?

Krem z filtrem UVA i UVB to kosmetyk chroniący  przed najbardziej niebezpiecznymi dla naszej skóry rodzajami promieniowania słonecznego,. Wyjaśnijmy jednak, czym są oba rodzaje promieniowania.

 

Na początek warto wyjaśnić, że promieniowanie UV dzieli się na trzy typy w zależności od rodzaju fal elektromagnetycznych. Im krótsza długość fali, tym większa dawka promieniowania. Wyróżniamy trzy rodzaje promieniowania słonecznego:

 • promieniowanie UVA – stanowi około 10% promieniowania. Dociera do skóry właściwej i jest odpowiedzialne za przyspieszenie procesów starzenia,
 • promieniowanie UVB – mimo iż stanowi mniej niż procent promieniowania słonecznego, może powodować niekorzystne zmiany na skórze – w tym m.in. rumień podczas opalania
 • promieniowanie UVC – najbardziej niebezpieczny rodzaj promieniowania. Na szczęście nie dociera ono do Ziemi, ponieważ jest pochłaniane przez atmosferę naszej planety. 

Kiedy warto stosować krem do twarzy z filtrem UVA i UVB?

Krem z filtrem UVA i UVB warto stosować za każdym razem, gdy wystawiamy naszą skórę na długotrwałe działanie promieni słonecznych. Nasza skóra może wówczas otrzymać dawkę promieniowania, która powoduje  niekorzystne zmiany. Należy jednak zaznaczyć, że promieniowanie słoneczne dociera do nas przez cały rok, nie tylko w upalne dni. 

Najlepsze kremy z filtrami UVA i UVB od Manaslu Outdoor

Kremy od firmy Manaslu Outdoor to nie tylko ochrona przed promieniowaniem, ale także pielęgnacja skóry. Do najpopularniejszych kremów naszej marki, posiadających filtr UVA i UVB należą: 

 • Krem Blur BB Beauty Of Nature z SPF 15 – podstawowy krem, który może być wykorzystywany jako baza pod makijaż. Tworzy efekt blur, czyli wygładzenie twarzy, dzięki czemu ewentualne niedoskonałości na skórze stają się niewidoczne;

  Dowiedz się więcej o produkcie: Naturalny krem Blur BB SPF 15


 • City Outdoor SPF 30 – kosmetyk umożliwiający zarówno codzienną pielęgnację, jak i skuteczną ochronę. Dzięki filtrowi SPF 30 jest to krem dla tych, którzy często przebywają na świeżym powietrzu lub szukają kosmetyku na co dzień,

  Sprawdź City Outdoor naturalny krem z SPF 30 do twarzy

 • Extreme Outdoor SPF 50 – krem sprawdzający się w  wymagających warunkach. Doskonale ochroni skórę  w chwilach załamania pogody, na mrozie, a także w momencie, gdy promienie słoneczne są bardzo intensywne. Ma filtr SPF 50, który zapewnia doskonałą ochronę skóry. 

  Dowiedz się więcej o produkcie: Extreme Outdoor ochronny krem SPF 50 do twarzy

Przeczytaj również: