Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych – filtry mineralne, filtry syntetyczne
Coraz więcej osób świadomie podchodzi do wyboru kosmetyków, zwracając uwagę na ich składy. Nie jest to łatwe zadanie, część pojęć jest mocno nieintuicyjna i bez rozległej wiedzy w dziedzinie chemii i kosmetologii, trudno zinterpretować ciągi liter, wypisane na opakowaniach. Nie wszyscy wiedzą o istnieniu różnych rodzajów filtrów przeciwsłonecznych. Wybierając krem ochronny z filtrem SPF możemy zauważyć, że niektóre zawierają filtry mineralne, niektóre syntetyczne, a jeszcze inne – oba rodzaje. Widząc, że dany produkt posiada w swojej formule składnik chemiczny, często odrzucamy go, mając przed oczyma całą tablicę Mendelejewa. Czy prawidłowo?
Czym są filtry przeciwsłoneczne?
Zacznijmy od początku. Czym tak właściwie są filtry przeciwsłoneczne? To związki chemiczne, które ochraniają naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB. Bez nich, bezpiecznie na słońcu możemy przebywać zaledwie 15 minut! Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne może prowadzić do szybszego starzenia się skóry, przesuszając ją i zmniejszając jej elastyczność. W najgorszym przypadku może to doprowadzić do niekorzystnych zmian zdrowotnych, w tym – nowotworu skóry. Dlatego tak ważne jest by podczas codziennej pielęgnacji używać kosmetyków z filtrami UV. Ze względu na mechanizm działania wyróżnia się dwa rodzaje filtrów chroniących przed promieniami słonecznymi:

Filtry syntetyczne
Promieniowanie UV można podzielić na trzy rodzaje: UVA, UVB i UVC. Na szczęście nie wszystkie rodzaje promieniowania do nas docierają – atmosfera ziemska pochłania całość promieniowania UVC i zdecydowaną większość promieniowania UVB. Tak więc lwia część promieniowania, które do nas dociera (ponad 97%) to promieniowanie UVA. Wiele osób żyje w przekonaniu, że w pochmurne dni nie są narażeni na negatywne skutki promieniowania UV. Bo przecież nie widać słońca! Niestety, to, że go nie widać, nie oznacza, że go tam nie ma. Nawet podczas chłodnych i pochmurnych dni, promieniowanie UVA cały czas oddziałuje na naszą skórę. Jest bardziej rozproszone, jednak bez problemu przenika przez chmury, a dodatkowo odbija się od różnego rodzaju powierzchni. Więc wbrew pozorom, najbardziej narażeni jesteśmy zimą, kiedy leżący wszędzie śnieg sprawia, że fale odbijają się od białej powierzchni, powodując dla nas duże zagrożenie.
Filtry mineralne
– filtry mineralne zaliczane są do grupy związków nieorganicznych, występują w postaci tlenku cynku oraz tlenku tytanu. Ich cząsteczki są na tyle duże, że nie wnikają w głąb skóry, tylko tworzą na jej powierzchni film ochronny, który odbija i rozprasza promieniowanie UVB oraz część widma UVA. Ze względu na mechanizm działania są nazywane również filtrami fizycznymi, gdyż ich działanie ochronne nie wiąże się z reakcjami chemicznymi. Ich zaletą jest fotostabilność – wraz z upływem czasu, pod wpływem promieniowania i ciepła, nie tracą swoich właściwości ochronnych. Oznacza to, że w idealnych warunkach, kiedy krem pozostaje nienaruszony na naszej skórze, nie ma konieczności ponownej aplikacji. Niestety, ze względu na to, że się nie wchłaniają są bardzo podatne na ścieranie. Wadą jest również to, że filtry te mogą bielić skórę.
Filtry mieszane
Obecnie często stosuje się filtry mieszane, które są połączeniem filtrów syntetycznych i mineralnych. Umożliwia to uzyskanie wysokiego stopnia ochrony zachowując przy tym dużą fotostabilność i lekkość formuły. To połączenie wykorzystaliśmy w naszych kosmetykach – dzięki temu filtry utrzymują się długo na skórze, chroniąc ją nawet do 12 godzin 🙂

