New In Store

Latest News

Wpisz szukaną fraze

Make your own custom-made popup window!

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetuer adipiscing elit, sed diam nonummy nibh euismod tincidunt ut laoreet dolore
[contact-form-7 404 "Not Found"]

Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych – filtry mineralne, filtry syntetyczne.

Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych – filtry mineralne, filtry syntetyczne.

Coraz więcej osób świadomie podchodzi do wyboru kosmetyków, zwracając uwagę na ich składy. Nie jest to łatwe zadanie, część pojęć jest mocno nieintuicyjna i bez rozległej wiedzy w dziedzinie chemii i kosmetologii, trudno zinterpretować ciągi liter, wypisane na opakowaniach. Nie wszyscy wiedzą o istnieniu różnych rodzajów filtrów przeciwsłonecznych. Wybierając krem ochronny z filtrem SPF możemy zauważyć, że niektóre zawierają filtry mineralne, niektóre syntetyczne, a jeszcze inne – oba rodzaje. Widząc, że dany produkt posiada w swojej formule składnik chemiczny, często odrzucamy go, mając przed oczyma całą tablicę Mendelejewa. Czy prawidłowo?

Czym są filtry przeciwsłoneczne?

Zacznijmy od początku. Czym tak właściwie są filtry przeciwsłoneczne? To związki chemiczne, które ochraniają naszą skórę przed szkodliwym działaniem promieniowania UVA i UVB. Bez nich, bezpiecznie na słońcu możemy przebywać zaledwie 15 minut! Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne może prowadzić do szybszego starzenia się skóry, przesuszając ją i zmniejszając jej elastyczność. W najgorszym przypadku może to doprowadzić do niekorzystnych zmian zdrowotnych, w tym – nowotworu skóry. Dlatego tak ważne jest by podczas codziennej pielęgnacji używać kosmetyków z filtrami UV. Ze względu na mechanizm działania wyróżnia się dwa rodzaje filtrów chroniących przed promieniami słonecznymi:

Aktywny składnik kremu z filtrem SPF Manaslu Outdoor: MossCellTec No1™

Aktywny składnik kremu z filtrem SPF Manaslu Outdoor: MossCellTec No1™

Filtry syntetyczne

filtry syntetyczne, inaczej chemiczne, to organiczne związki chemiczne, w których obecne są liczne wiązania nienasycone lub grupy karbonylowe, azotynowe, triokarbonylowe i indolowe. Ich niewątpliwą zaletą jest to, że mają szerokie spektrum działania – ochraniają naszą skórę przed promieniowaniem UVA i UVB. Filtry syntetyczne wnikają w wierzchnie warstwy naskórka i absorbują część promieniowania UV, zamieniając je w energię cieplną. Są lekkie i utrzymują się długo na skórze. Wysokiej jakości filtry syntetyczne są bezpieczne dla zdrowia, odznaczają się wysoką stabilnością i nie przenikają do krwiobiegu.

Filtry mineralne

filtry mineralne zaliczane są do grupy związków nieorganicznych, występują w postaci tlenku cynku oraz tlenku tytanu. Ich cząsteczki są na tyle duże, że nie wnikają w głąb skóry, tylko tworzą na jej powierzchni film ochronny, który odbija i rozprasza promieniowanie UVB oraz część widma UVA. Ze względu na mechanizm działania są nazywane również filtrami fizycznymi, gdyż ich działanie ochronne nie wiąże się z reakcjami chemicznymi. Ich zaletą jest fotostabilność – wraz z upływem czasu, pod wpływem promieniowania i ciepła, nie tracą swoich właściwości ochronnych. Oznacza to, że w idealnych warunkach, kiedy krem pozostaje nienaruszony na naszej skórze, nie ma konieczności ponownej aplikacji. Niestety, ze względu na to, że się nie wchłaniają są bardzo podatne na ścieranie. Wadą jest również to, że filtry te mogą bielić skórę.

Filtry mieszane

Obecnie często stosuje się filtry mieszane, które są połączeniem filtrów syntetycznych i mineralnych. Umożliwia to uzyskanie wysokiego stopnia ochrony zachowując przy tym dużą fotostabilność i lekkość formuły. To połączenie wykorzystaliśmy w naszych kosmetykach – dzięki temu filtry utrzymują się długo na skórze, chroniąc ją nawet do 12 godzin 😊

Mity dotyczące kosmetyków przeciwsłonecznych Manaslu Outdoor kremy z filtrem SPF BLOG

Mity dotyczące kosmetyków przeciwsłonecznych Manaslu Outdoor kremy z filtrem SPF

 

Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych - Manaslu Outdoor kremy z filtrami SPF

Rodzaje filtrów przeciwsłonecznych

 

Manaslu Outdoor