Pył zawieszony PM 10 PM 2.5 – miejskie zagrożenia

Jeśli czytaliście „Małego Księcia”, z pewnością pamiętacie frazę „najważniejsze jest niewidoczne dla oczu”. Niestety, to, czego nie widzimy, jest także bardzo niebezpieczne. Trudno bowiem ochronić się przed czymś, czego nie jesteśmy w stanie dostrzec. Wraz z nadejściem jesieni i coraz to chłodniejszych poranków, do listy miejskich zagrożeń należy dopisać pył PM 10 i PM 2,5. Czym są i czemu są dla nas tak niebezpieczne? Spieszymy z odpowiedzią.

Pyły PM 10 i PM 2,5 – czemu są szkodliwe?

Pył zawieszony PM 10 to mieszanina cząsteczek zawieszonych w powietrzu. Ich średnica nie przekracza 10 mikrometrów, dla ludzkiego oka są zatem niewidzialne. Skąd niebezpieczeństwo? Chodzi o zawartość rakotwórczych metali ciężkich takich jak benzopireny, furany, dioksyny. Cząsteczki negatywnie wpływają na układ oddechowy. To właśnie pyły PM 10 odpowiadają za świszczący oddech, ataki kaszlu, ostre i gwałtowne zapalenie oskrzeli, a także nasilenia objawów astmy. Wydalić je z organizmu można poprzez kaszel czy kichanie. Pył PM 2.5 cechuje się mniejszym rozmiarem i jest niezwykle niebezpieczny, gdyż omija wiele naturalnych barier wykształconych przez nasze ciała. Bez problemu jest w stanie przeniknąć przez pęcherzyki płucne i dotrzeć do krwioobiegu.

Zarówno pyły PM 10, jak i PM 2,5 potrafią dostać się do organizmu także poprzez gruczoły łojowe i mieszki włosowe, znacząco osłabiając kondycję skóry i silnie podrażniając cery problematyczne. Ponadto, wraz z pyłem zawieszonym PM 10, do skóry wchłaniane są metale ciężkie. Jednorazowe dawki nie są co prawda duże, ale przez to, że metale nie są wydalane z organizmu, tylko kumulowane w różnych narządach, z czasem mogą pojawić się objawy zatrucia.

Może Ciebie zainteresować: Coś wisi w powietrzu, tylko co?

Jak powstają pyły zawieszone PM 10 i PM 2,5?

Zwykło się myśleć, że PM 10 i PM 2,5 powstaje wyłącznie na zewnątrz, poprzez palenie w piecach czy w związku ze spalinami samochodowymi. Prawda jest jednak zgoła odmienna. Cząsteczki znajdują się w powietrzu także w sposób naturalny, przykładowo poprzez pył wulkaniczny. Czynnikami wytworzonymi przez człowieka będą natomiast emisje fabryczne i samochodowe, spalanie węgla czy spalanie biomasy. Pamiętajmy, ze na pyły narażeni jesteśmy również wewnątrz. Do ich powstawania przyczynia się palenie w kominku drewnem i węglem, dymy kuchenne, dym papierosowy, a nawet spalanie świec.

Może Ciebie zainteresować: Zanieczyszczenia powietrza i smog – miejskie zagrożenia dla cery

Jak się chronić przed PM 10 i PM 2,5?

Podstawową zasada jest monitorowanie stanu powietrza. Jeśli stężenie pyłów zawieszonych PM 10 i PM 2,5 przekracza normy, najlepszą opcją będzie pozostanie w domu, szczelne zamknięcie okien i drzwi, i uruchomienie klimatyzacji, która zapewni ruch powietrza. Dobrym rozwiązaniem – szczególnie, gdy mieszkamy w miejscu, gdzie normy stężenia pyłów są często przekraczane – jest też zakup oczyszczacza powietrza. Zamontowane w nim filtry pochłaniają większość zanieczyszczeń. Jeśli jednak jesteśmy zmuszeni do opuszczenia domu, warto wyposażyć się w maseczkę z filtrem klasy F9, który będzie odpowiedni zarówno do wychwycenia PM 10 jak i PM 2,5. Odpowiednia maseczka antysmogowa jest w stanie zablokować cząsteczki pyłów i nie dopuścić do ich dostania się do dróg oddechowych.

Pyły zawieszone, szczególnie cząsteczki o wielkości 2,5 mikrometra i mniejsze, do organizmu dostają się również przez skórę. Osadzają się na niej i wnikają do jej wnętrza przez gruczoły łojowe i mieszki włosowe. Prowadzi to do utraty jędrności, szarego odcienia, ale także zaburza naturalne sposoby regeneracji naskórka. Szczególnie narażona jest skóra problematyczna, ze zdiagnozowaną łuszczycą, egzemą czy trądzikiem, którą cząsteczki silnie podrażniają doprowadzając do zaostrzenia objawów. Sposobem na ograniczenie wchłanialności pyłów zawieszonych jest stosowanie odpowiednich kremów ochronnych.

Z pomocą przychodzi Manaslu City Outdoor – krem skonstruowany tak, by chronić cerę przed miejskimi zagrożeniami. Tworzy na skórze niewidzialną tarczę ochronną, dzięki czemu ogranicza dostęp szkodliwym zanieczyszczeniom i toksynom. Regularnie stosowany, zabezpiecza skórę nie tylko przed wnikaniem PM 10 i PM 2,5, ale także dogłębnie ją nawilża i przeciwdziała ewentualnym skutkom kontaktu z pyłami zawieszonymi. Dodatkowo, zawiera SPF30, zabezpieczając skórę przed nadmiernym promieniowaniem.

Przeczytaj także: Skóra w mieście – ochrona przed szkodliwym wpływem miejskiego powietrza.

Przeczytaj również: