Odpowiednie nawilżenie skóry twarzy – dlaczego jest ważne?

Każda dziewczyna marzy o pięknej, promiennej cerze. Zadbana skóra to wizytówka i jeden z podstawowych atrybutów atrakcyjnej kobiety. Na jej wygląd ma wpływ wiele czynników, między innymi odpowiednia pielęgnacja i nawilżanie. Sprawdźmy, dlaczego jest takie ważne.

Nasza cera nie ma łatwego życia

Zarówno na świeżym powietrzu jak i w pomieszczeniu – wiatr, smog, ogrzewanie, klimatyzacja – nasza cera nie ma łatwego życia. To wszystko sprawia, że może stać się szorstka w dotyku, matowa, a nawet zacząć się łuszczyć. Jeśli skóra jest mocno przesuszona, czasami staje się na tyle cienka, że zaczynają prześwitywać przez nią naczynka krwionośne i przedwcześnie pojawiają się zmarszczki. Jednak odpowiednie nawilżenie może spowolnić proces starzenia się skóry nawet o kilka lat.

Woda jest niezbędna

Woda jest naszemu organizmowi po prostu niezbędna. Bez niej nie będzie w stanie wykonywać podstawowych procesów mających miejsce w naszych komórkach. Zapewnia też prawidłową budowę włókien kolagenowych i elastynowych. Nasza skóra codziennie narażona jest na tysiące szkodliwych czynników. Dlatego proces odnowy naskórka jest bardzo istotny. Polega on głównie na wytworzeniu kreatyny. Żeby powstała, keranocyty migrują z głębokich warstw skóry na zewnątrz (do czego potrzebna jest woda), a następnie obumierają. W ten właśnie sposób na powierzchni naszej skóry powstaje cieniutka warstwa kreatyny, która razem z naturalnym sebum i wodą tworzy płaszcz hydrolipidowy. Jak sama nazwa wskazuje, płaszcz hydrolipidowy składa się głównie z wody i lipidów. Jego najważniejszym zadaniem jest ochrona przed zewnętrznymi zagrożeniami i zapobiega utracie wody. Jednak jeśli zaniedbamy pielęgnację nie spełnia on już swojej roli, czego skutki są widoczne gołym okiem i opisaliśmy je powyżej.

Co zrobić żeby utrzymać odpowiednie nawodnienie skóry? Jest na to kilka sposobów:

  1. Pij wodę!

    Ludzkie ciało w 70% składa się z wody. Musimy ją w jakiś sposób do organizmu dostarczać i najprostszym sposobem jest droga doustna. 😉 Specjaliści podkreślają, że osoby mające kłopoty z suchą skórą, powinny wypijać minimum 2 litry wody dziennie.

  2. Pielęgnacja

    Podczas walki z suchością skóry często popełnianym błędem jest nadużywanie produktów na bazie alkoholu i zbyt częste złuszczanie naskórka za pomocą gruboziarnistych peelingów, przez co warstwa hydrolipidowa nie ma szansy się odbudować. Bardzo ważne jest odpowiednie nawilżanie i natłuszczanie. Nawilżanie pomoże w regeneracji wierzchniej warstwy skóry, odpowiedzialnej za utrzymanie właściwego poziomu jej wilgotności. Z kolei natłuszczenie pozwoli uzupełnić poziom lipidów, zabezpieczających nas przed utratą wilgoci. Kosmetyki Manaslu Outdoor spełniają obie te funkcje, dlatego są świetnym wyborem podczas codziennej pielęgnacji.

  3. Unikanie zagrożeń

    Jeżeli mamy taką możliwość powinniśmy unikać pomieszczeń nadmiernie ogrzewanych i zamkniętych. Ograniczyć korzystanie z klimatyzacji. Jeśli nie mamy takiej potrzeby, nie narażajmy naszej skóry!

Przeczytaj również: