Mity dotyczące kosmetyków przeciwsłonecznych

Słońce jest naszym sprzymierzeńcem, ale tylko jeśli odpowiednio się z nim obchodzimy. Na szczęście z roku na rok coraz więcej osób świadomie i odpowiedzialnie podchodzi do tematu opalania, a kremy z filtrem stosuje nie tylko na plaży. Niestety, pomimo że nasza świadomość wzrasta, nadal w opinii publicznej funkcjonuje kilka mitów związanych z kremami przeciwsłonecznymi. Zaraz je rozwiejemy!

1. Im wyższy filtr, tym lepiej chroni naszą skórę.

Oznaczenie SFP odnosi się do czasu przez jaki krem chroni naszą skórę, a nie do jego mocy. Jeśli nie zastosowaliśmy żadnej ochrony to oparzenie ciała następuje po upływie ok. 15 minut od wystawienia się na promieniowanie słoneczne. Znacznik SPF określa wielokrotność tego czasu. Tak więc SPF 8 pozwoli nam na bezpieczne opalanie przez około 2 godziny (8 x 15 = 120 minut), SPF 30 – 7 godzin i 30 minut, a SPF 50 – 12 godzin i 30 minut. Im niższy filtr zastosujemy, tym częściej powinniśmy ponownie nanosić go na naszą skórę. Warto pamiętać, że nawet krem o SPF 50 nie będzie nas chronił, jeśli zetrzemy go ze skóry. W naszych kremach zatroszczyliśmy się o to, żeby poza wysokim filtrem były też wodoodporne i trudnościeralne. Dzięki temu naprawdę zapewniają ochronę nawet do 12h od momentu aplikacji. Dlatego Manaslu Extreme SPF 50 jest świetnym wyborem.

2. Schowane za chmurami słońce nie opala

Przede wszystkim pamiętajmy, że słońce emituje dwa rodzaje promieniowania: UVB i UVA.
Promieniowanie UVA stanowi 95% promieniowania ultrafioletowego, które dociera do powierzchni ziemi. Jest obecne przez cały czas, niezależnie od pogody czy pory roku. Przenika przez chmury, a woda czy śnieg odbijają je powodując, że jeszcze mocniej na nas oddziałuje.
Promieniowanie UVB stanowi 5% promieniowania ultrafioletowego, które dociera do ziemi, a chmury i szkło są w stanie je zatrzymać.
Oba rodzaje promieni są niewidoczne dla ludzkiego oka. Jednak, pomimo że ich nie widzimy, nadal pozostają one szkodliwe dla naszej skóry. Dlatego niezależnie od pogody, powinniśmy korzystać z kremów z odpowiednim filtrem.

skóra w mieście

3. Kiedy schowasz się pod parasolem, nie potrzebujesz już kremu.

Parasol świetnie ochroni nas przed bezpośrednim nasłonecznieniem, jednak tak jak już wspomnieliśmy – promieniowanie UV odbija się od różnych powierzchni (piasek, woda etc.). Więc jeśli nie chcemy „dostać rykoszetem” to nawet jeśli cały urlop zamierzamy spędzić pod parasolem, warto posmarować się kremem z filtrem SPF.

4. Jeśli nie opalasz się na czerwono, to nie potrzebujesz kremu z filtrem.

Czerwona, spieczona skóra to nie najgorsze co może nas spotkać po nieodpowiedzialnym opalaniu. Nadmierna ekspozycja na promienie słoneczne powoduje szybsze starzenie się skóry, przesusza ją i zmniejsza jej elastyczność. W najgorszym przypadku może doprowadzić do niekorzystnych zmian zdrowotnych, w tym – nowotworu skóry. Dlatego niezależnie od tego jak nasza skóra reaguje na opalanie powinniśmy ją chronić.

5. Krem z filtrem sprawi, że się nie opalisz.

Nie istnieje specyfik, który zatrzyma słońce w stu procentach. Kiedy posmarujesz się kremem z filtrem opalisz się wolniej, ale bezpieczniej.

6. Filtry sumują się.

Kiedy zastosujemy kilka różnych preparatów z filtrem (np. krem i podkład) to ich wartości nie sumują się. Czyli jeżeli użyliśmy kremu z filtrem 30 SPF i podkładu 15 SPF, to nie działają one jak 45 SPF. Nasza skóra jest chroniona przez ten z najwyższym faktorem.

7. Jednego opakowania kremu możemy używać przez wiele lat.

Filtry słoneczne stosunkowo szybko się rozkładają, dlatego po otwarciu opakowania krem powoli traci swoje właściwości. Z tej przyczyny kupowanie bardzo dużego opakowania ma sens tylko i wyłącznie wtedy, kiedy będzie korzystało z niego wiele osób. Jeśli zależy nam, żeby krem był skuteczny, lepiej kupować mniejsze pojemności. Niektórzy używają kremu z filtrem tylko w okresie wakacyjnym, a jedno opakowanie towarzyszy im przez kilka sezonów. Jest to ryzykowne zachowanie. Po roku żaden krem nie zagwarantuje już pierwotnej ochrony.

skóra w mieście

Przeczytaj również: