Jak zadbać o skórę zimą?

Wiele osób twierdzi, że pielęgnacja skóry zimą jest trudniejsza niż latem, jednak my nie do końca się z tym zgadzamy. Jest po prostu inna. Powinna być bardziej świadoma i konsekwentna, ale nie oznacza to od razu, że jest trudniejsza. Mróz, wiatr i spowodowane sezonem grzewczym suche powietrze to niezaprzeczalni wrogowie naszej cery. Poza tym – dieta. Kiedy za oknami zaczynają się ujemne temperatury, przyswajamy zdecydowanie mniej wody i nie pozostaje to obojętne kondycji naszej skóry. W okresie zimowym nie jest tak gorąco jak latem, więc najzwyczajniej w świecie mniej pijemy. Jemy też mniej świeżych warzyw i owoców. A skoro nie dostarczamy naszemu organizmowi wody, skąd ma ją brać? To wszystko prowadzi do nadmiernego przesuszania się naszej skóry, staje się ona szorstka i nieprzyjemna. Dlatego najważniejszym kosmetykiem zimą jest dobry krem zawierający substancje pomagające utrzymać wodę w skórze. Zanim jednak do tego przejdziemy, zacznijmy od podstaw.

Pielęgnacja skóry od środka

Pielęgnację należy zacząć od środka! Pijmy, nawet jeśli nie odczuwamy pragnienia. Najlepiej postawić na wodę w czystej postaci. Kiedy na zewnątrz robi się chłodno, chętnie sięgamy po napoje takie jak kawa i herbata, które niestety wysuszają nasz organizm. Co innego napary ziołowe. Nie dość, że mają fantastyczne właściwości zdrowotne to dobrze nawadniają. Wodę możemy przyjmować również w formie jedzenia. Wszelkiego rodzaju zupy, nie dość, że pełne witamin i rozgrzewające, wpływają też pozytywnie na nawodnienie naszego organizmu.

 
ochrona skóry na stoku narciarskim

Krem wzmacniający płaszcz hydrolipidowy

Kiedy już zadbaliśmy o to, żeby dostarczyć wodę do naszych komórek – nie dajmy jej uciec. W tym celu należy zainwestować w dobry krem, który pomoże nam we wzmocnieniu płaszcza hydrolipidowego. Jest to pierwsza warstwa naszej skóry, pełniąca funkcję muru obronnego. Chroni ją przed wpływem szkodliwych czynników zewnętrznych oraz zapobiega parowaniu wody. Płaszcz, jak sama nazwa wskazuje, składa się z hydro, czyli wody oraz lipidów, czyli tłuszczów. W okresie zimowym często ulega uszkodzeniu przez niekorzystne czynniki zewnętrzne, takie jak suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach, niskie temperatury i mroźny wiatr na zewnątrz oraz promieniowanie słoneczne. Problem może również stanowić zbyt agresywna pielęgnacja: nadmierne peelingowanie, mycie mydłem i preparatami wysuszającymi. To wszystko narusza płaszcz hydrolipidowy, przez co skóra staje się szorstka, sucha i wrażliwa na podrażnienia. Nie jest wtedy w stanie pełnić swoich podstawowych funkcji. Dlatego tak ważne jest, aby wzmocnić ją i odbudować przy pomocy odpowiednich, naturalnych kosmetyków. Mimo że tak bardzo podkreślamy problem suchości skóry – nie wszystkie kremy nawilżające będą dobrym wyborem. Choć dostarczą one wodę do najgłębszych warstwa naskórka, to na nic się to zda, jeśli nie zabezpieczą przed jej utratą. Zamiast nich warto sięgnąć po kremy o działaniu ochronnym, wzmacniającym i odbudowującym. Naszym typem jest oczywiście krem z spf 50 Extreme Outdoor. Tworzy na skórze ochronną membranę, potrzebną podczas długotrwałego narażenia na działanie czynników atmosferycznych. Dodatkowo odpowiednie składniki i technologia produkcji powodują, że krem nie zamarza i nie powoduje mikro odmrożeń skóry co jest niezwykle istotne zimą. Jest odporny na pot i ścieranie. Działa nawet do 12 godzin, a więc wystarczy, że nałożysz go na twarz rano i zapewnia on całodzienną ochronę.

Ochrona skóry

Bardzo ważne jest też zapewnienie naszej skórze ochrony przed promieniowaniem słonecznym, które zimą daje się we znaki nawet bardziej niż latem! Odsyłamy do naszego wpisu „Dlaczego słońce zimą jest groźniejsze niż latem?”. Co ważne – nie powinniśmy korzystać z resztek kremu, który został po wakacjach. Po pierwsze, wysokie temperatury mogły sprawić, że faktor stracił swoją wartość ochronną. Po drugie, podczas gdy latem często sięgamy po pierwszy lepszy krem w drogerii, zimą musimy lepiej przemyśleć zakup. Krem z filtrem na zimę powinien być bardziej odżywczy niż ten stosowany w porze letniej, co wiąże się z tym o czym pisaliśmy już wyżej.

Mamy nadzieję, że zima będzie w tym roku łaskawa dla waszej cery, a nasze wskazówki pomogą w świadomej pielęgnacji. 🙂

 
co wpływa na kondycję skóry

Przeczytaj również: