Jak przygotować się do sezonu narciarskiego?

Zima zbliża się wielkimi krokami, a jak zima to łyżwy, sanki, snowboard i… narty! Dzisiaj bierzemy na tapete ostatni z wymienionych sportów. Pamiętajmy, że przed wyruszeniem na stok powinniśmy odpowiednio się przygotować. Narciarstwo, nawet jeśli jest jedynie rekreacyjne, wymaga odpowiedniej formy. W przeciwnym wypadku bardzo łatwo o kontuzję. Nasza wydolność nie jest jedyną sprawą, o którą powinniśmy zadbać zanim oddamy się białemu szaleństwu. Bardzo ważny jest nasz stan zdrowia, ale też odpowiedni sprzęt, ubrania, apteczka, kosmetyki i preparaty ochronne…  Jak przygotować się do sezonu narciarskiego? Specjalnie dla was sporządziliśmy listę rzeczy, o których warto pamiętać przed wyjazdem!

1. Kondycja fizyczna

Obojętne, czy zamierzamy szusować w Alpach, czy w Szczyrku – powinniśmy zadbać o kondycję. Co to za przyjemność pojeździć jeden dzień, a później przez trzy kolejne nie móc się ruszyć? Jak przygotować się do sezonu narciarskiego? Nie wspominając nawet o możliwych kontuzjach. Przygotowania warto zacząć już kilka miesięcy przed wyjazdem. Regularne ćwiczenia poprawią naszą kondycję, dzięki czemu w pełni będziemy mogli cieszyć się wyjazdem, bez obawy o zakwasy. Co więcej, odpowiednia sprawność fizyczna zmniejsza ryzyko nabawienia się kontuzji i urazów takich jak przeciążenia kolan czy kręgosłupa. Jazda na nartach wymaga stałego balansowania ciałem, przechylania i skręcania tułowiem. Może to skutkować przeciążeniem odcinka krzyżowego. Dlatego bardzo ważne, żeby przygotowując się do sezonu zwrócić szczególną uwagę na wzmocnienie mięśni grzbietu i brzucha. 

2. W zdrowym ciele, zdrowy duch!

Przed wyjazdem warto skompletować podręczną apteczkę zawierającą wszystkie leki, które mogą okazać się przydatne. Przezorny zawsze ubezpieczony! Jeśli przyjmujesz jakieś leki na stałe, koniecznie weź je ze sobą, najlepiej w ilości wystarczającej na kilka dni dłużej niż ma trwać planowany wyjazd. W razie nieoczekiwanego wypadku nie będziesz musiał się o to martwić. Gdy lecisz za granicę, upewnij się, że przewóz leków, które ze sobą zabierasz nie wymaga dodatkowych formalności. Oczywiście na wypoczynek powinniśmy jechać zdrowi, więc jeśli dostrzegamy u siebie jakiekolwiek niepokojące objawy, najlepiej jak najszybciej skonsultować się z lekarzem.

3. Zadbaj o skórę

Niskie temperatury, silny wiatr, promienie słoneczne odbijające się od śniegu pokrywającego górskie szczyty – to czynniki, które wpływają niekorzystnie na stan naszej skóry. Dlatego jadąc na narty, koniecznie powinniśmy wziąć ze sobą krem ochronny z wysokim filtrem UV. Extreme Outdoor jest kosmetykiem idealnym na takie okoliczności – zajrzyj do naszego sklepu Manaslu Outdoor i wybierz odpowiedni krem dla siebie. Niezastąpiony wszędzie tam, gdzie nasza skóra potrzebuje bezkompromisowej i skutecznej ochrony. Odpowiednio dobrane składniki i technologia produkcji powodują, że krem nie zamarza i nie powoduje mikro odmrożeń skóry. Unikalna formuła Extreme Outdoor pomaga skórze szybko dostosować się do trudnych warunków atmosferycznych, jednocześnie zapewniając jej odpowiednią pielęgnację. Krem nie bez powodu jest dedykowany osobom aktywnym – jest odporny na działanie potu i ścieranie, więc wystarczy, że zaaplikujemy go przed wyjściem na stok, a będzie nas chronił do 12 godzin. Produkt gwarantuje także dodatkową regenerację i pielęgnację twarzy, a filtr SPF 50 jest dopełnieniem kompleksowego działania ochronnego.

4. Sprawdź sprawność sprzętu.

Po pierwsze – chroń głowę. Zgodnie z przepisami obowiązującymi w naszym kraju wszystkie osoby do 16 roku życia muszą zakładać kask narciarski. Odpowiedzialność za przypilnowanie młodzieży ponoszą rodzice lub opiekunowie prawni. Mandat za brak kasku może wynieść od 20 do 5000 zł. Jednak groźba otrzymania mandatu nie powinna być jedynym powodem by go założyć. Przede wszystkim chodzi o nasze bezpieczeństwo, dlatego zarówno dzieci jak i dorośli powinni chronić głowę. Drugim niezwykle istotnym elementem osprzętowania są wiązania. Niedopasowane do naszej wagi lub stylu jazdy, mogą wypiąć się bez powodu, lub nie wypiąć w odpowiednim momencie. Jeśli tak się stanie może to skutkować poważną kontuzją, a nawet śmiercią. Dlatego montaż i regulacja wiązań powinny być przeprowadzone przez fachowca. Kolejną sprawą są gogle lub okulary przeciwsłoneczne. Promieniowanie UV zimą jest dla nas dużo bardziej niebezpieczne, ponieważ odbija się od śniegu i dociera do naszych oczu ze spotęgowaną siłą. Dodatkowo okulary pozwolą uniknąć urazów gałki ocznej przez śnieg i lód.

Przeczytaj również: