Jak wybrać najlepszy krem przeciwsłoneczny?
Mimo że może wydawać się to z pozoru łatwe, wiele osób popełnia podstawowe błędy przy nakładaniu filtrów przeciwsłonecznych na skórę. Jak nakładać krem z filtrem na twarz? Odpowiadamy w poniższym artykule!
Chyba każdy z nas wie o tym, że warto stosować krem z filtrem na twarz. Jak stosować kosmetyki, aby zapewnić naszej skórze odpowiednią ochronę i pielęgnację na co dzień oraz kiedy tak naprawdę warto stosować kremy z filtrem?
Jak nakładać krem z filtrem na twarz?
Gdy lato zbliża się wielkimi krokami, coraz częściej decydujemy się na wybór kremów z filtrem; zimą z kolei zastępujemy je kosmetykami, których głównym zadaniem jest nawilżenie naszej skóry. Nie jest to jednak dobry zabieg, gdyż kremów z filtrem powinniśmy używać przez cały rok. Dobrej jakości kosmetyki zapewnią nam zarówno ochronę przed promieniowaniem słonecznym, jak i odpowiednie nawilżenie oraz pielęgnację naszej skóry.
Zbyt długie oddziaływanie promieniowania słonecznego na naszą skórę może prowadzić do niepożądanych, a nawet niebezpiecznych zmian skórnych, które z kolei wpływają na pojawianie się zmarszczek, tworzenie się rumieni, a w dalszej perspektywie mogą skutkować także zmianami nowotworowymi. Warto zatem odpowiednio wcześnie zabezpieczyć się przed niekorzystnym działaniem promieni UV, stosując kremy z filtrem. Jak nakładać krem z filtrem na twarz?
Na skórę powinniśmy nakładać niewielką ilość kremu i rozprowadzić ją delikatnie po całej twarzy. Kolejnym etapem powinno być delikatne roztarcie kremu i “wklepanie” go w skórę, dzięki czemu krem łatwiej i szybciej się wchłonie.
Kiedy i jak stosować filtry na twarz podczas pielęgnacji?
Kremy z filtrem powinniśmy stosować zawsze jako ostatni etap pielęgnacji. W zależności od typów skóry i potrzeb ich pielęgnacji ilość etapów może się różnić, jednak bez względu na rodzaj skóry wyróżnić możemy trzy podstawowe etapy pielęgnacji:
- Oczyszczanie – w tym etapie pozbywamy się zanieczyszczeń, pozostałości sebum czy różnych kosmetyków (po demakijażu).
- Nawilżenie – na ten etap składać mogą się dwa mniejsze – tonizacja i nałożenie serum. Pierwszy z nich pomaga przywrócić odpowiednie pH skóry i ułatwia nakładanie kolejnych produktów. Serum z kolei zwiększa efekt nawilżenia.
- Ochrona – ostatnim etapem naszej codziennej pielęgnacji powinna być ochrona, czyli nakładanie kremu z filtrem, który tworzy niewidzialną barierę ochronną i blokuje promieniowanie UV.
- Oczyszczanie – w tym etapie pozbywamy się zanieczyszczeń, pozostałości sebum czy różnych kosmetyków (po demakijażu).
Reaplikacja ochrony przeciwsłonecznej – czy i jak nakładać krem z filtrem na twarz?
Substancje ochronne takie jak m.in. filtry przeciwsłoneczne ulegają ścieraniu z powierzchni skóry. Z czasem zatem ochrona przeciw promieniowaniu UVA i UVB słabnie, a właściwości ochronne zanikają. W takim przypadku należy pomyśleć o reaplikacji ochrony przeciwsłonecznej. Na ogół nie powinien być to problematyczny zabieg, jednak staje się nim, gdy rano wykonaliśmy makijaż. Jak nakładać filtr na twarz, wykonując reaplikację ochrony przeciwsłonecznej, nie rezygnując z makijażu?
Przyjęło się, że filtr największą wydajność ma do około 2-3 godzin po aplikacji – później, z uwagi na ścieranie i inne przemiany metaboliczne, zanikają jego właściwości ochronne oraz należy ponawiać jego aplikację. W przypadku stosowania makijażu dobrym wyborem do reaplikacji ochrony przeciwsłonecznej będą mgiełki, które przedłużą efekt działania kremów z filtrem. Jeśli z kolei zdecydujemy się na inne kosmetyki, niezbędna może okazać się poprawa konturów naszego makijażu.
Czy należy stosować filtry na twarz codziennie?
To pytanie bardzo często pada w kontekście zapewnienia swojej skórze odpowiedniej ochrony przed promieniowaniem słonecznym. Wielkimi krokami zbliża się do nas lato, a wraz z nim czas urlopów, odpoczynku i wzmożonego opalania. Wiele osób właśnie wtedy sięga po kremy z filtrem, chcąc wrócić z wakacji z idealną opalenizną, a nie z poparzeniem słonecznym.
Czy jednak wiesz, że jest to błąd i kremy powinniśmy stosować codziennie bez względu na porę roku? Mimo iż oddziaływanie słońca najbardziej uciążliwe jest latem, gdy robi się coraz cieplej, co z kolei sprzyja opalaniu się, to kremy z filtrem stosować powinniśmy przez cały rok!
Niższe temperatury nie skutkują osłabieniem się szkodliwego wpływu promieniowania słonecznego na naszą skórę, dlatego codziennie powinniśmy dbać o odpowiednią ochronę. Co więcej, dobrej jakości kremy z filtrem nie tylko chronią, ale także pielęgnują naszą skórą i spowalniają procesy starzenia.
Sprawdź również inne artykuły na ten temat:
Jaką ilość kremu z filtrem do twarzy stosować?
Wiemy już, jak stosować filtry na twarz. Czas dowiedzieć się, jak nakładać filtr na twarz, a właściwie jaką jego ilość powinniśmy nakładać. Chcąc odpowiednio zabezpieczyć naszą skórę przed szkodliwym wpływem promieniowania słonecznego, najlepiej nakładać około 1 ml do 1,25 ml kremu z filtrem na twarz i szyję.
Istnieją dwa sposoby, aby skutecznie odmierzyć taką ilość kremu – na “dwa palce” oraz na “łyżeczkę”. Pierwsza z nich polega na nałożeniu cienkiej warstwy na wewnętrzną stronę dwóch palców, zaś druga polega na wyciśnięciu kremu na końcówkę łyżeczki – tak, aby pokryć nim około ⅕ jej powierzchni.
To jednak wartość uśredniona, ponieważ odpowiednie oszacowanie ilości nakładanego kremu na skórę może okazać się trudne z uwagi na różne typy i wielkości naszych głów. Twarz męska (większa) może potrzebować większej ilości kremu, zaś twarz damska (mniejsza) wymaga odrobiny mniejszej ilości kosmetyku.