Filtry chemiczne w kremach z SPF – dlaczego nie należy się ich bać?

Sezon letni za pasem, a półki w drogeriach zapełniają się kosmetykami sezonowymi, w tym głównie kremami z SPF. Barwne etykiety, krzyczące hasła i jaskrawe kolory walczą o Twoją uwagę, bo produktów do wyboru jest co nie miara. Jak wybrać odpowiedni? Pewnie słyszałaś o filtrach fizycznych i chemicznych, może nawet obiło Ci się o uszy kilka mitów na ich temat. Nie daj się zmylić stereotypom – dowiedz się jakie właściwości mają obydwa rodzaje filtrów i dlaczego ich wybór powinien być adekwatny do typu cery, a nie przypadkowy lub oparty wyłącznie na przekonaniach.

Jak działają kremy z filtrem?

Przede wszystkim należy pamiętać, w jakim celu stosujemy kremy z filtrem. Promieniowanie UV powoduje nie tylko poparzenia. Zbyt intensywna ekspozycja na słońce naraża nas na rozwój chorób nowotworowych, zaburzenia pigmentacji lub przedwczesne starzenie się skóry. Chcąc ochronić ją przed promieniowaniem UV wybieramy produkty z oznaczeniem SPF, które informuje nas, jak długo możemy przebywać na słońcu po zastosowaniu kremu. Obecnie do ochrony przeciwsłonecznej stosuje się dwa rodzaje filtrów – chemiczne i mineralne (fizyczne). Różnią się one działaniem i właściwościami, dlatego warto wybrać świadomie i dostosować filtr do rodzaju skóry.

filtry chemiczne w kremach z spf

Filtry fizyczne (mineralne)

Filtry mineralne działają jak tarcza ochronna – ich zadaniem jest odbijanie światła, dzięki czemu mechanicznie uniemożliwiają przenikanie promieni UV do skóry. Są to substancje nieorganiczne takie jak: dwutlenek tytanu i tlenek cynku.

Poniżej przedstawiamy kilka cech charakteryzujących filtry mineralne:

  • są dobrze tolerowane przez skórę wrażliwą i nadają się do stosowania u dzieci,
  • nie powodują alergii,
  • nie tracą swoich właściwości pod wpływem promieniowania słonecznego lub czasu,
  • są podatne na ścieranie lub zmywanie, więc wymagają ponownej aplikacji po kąpieli lub wycieraniu ręcznikiem,
  • w dużych stężeniach wykazują właściwości bielące,
  • chronią zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB.

Filtry chemiczne w kremach z SPF

Filtry chemiczne to substancje organiczne, których zadaniem jest absorbowanie promieni UV i zamiana ich w energię cieplną.

Choć nie będą odpowiednie dla wszystkich typów cery (mogą wywoływać podrażnienia w przypadku cery wrażliwej), niewątpliwie posiadają szereg zalet i funkcjonalności:

  • wykazują wysoki współczynnik ochrony przed promieniami UV,
  • są lekkie i bardzo dobrze się wchłaniają,
  • pozostają całkowicie niewidoczne na skórze i nie tworzą lepkiej warstwy na jej powierzchni,
  • są odporne na ścieranie,
  • nie tłuszczą cery,
  • chronią zarówno przed promieniowaniem UVA jak i UVB.

Należy jednak pamiętać, że nawet jeśli filtry chemiczne pozostają odporne na ścieranie, należy aplikować je ponownie co dwie-trzy godziny. Nie wszystkie wykazują bowiem właściwości fotostabilne, a zatem ekspozycja na słońce i ciepło może powodować zmniejszenie ich trwałości. Tego rodzaju filtry uchodzą za niebezpieczne dla zdrowia, gdyż istnieje ryzyko wchłaniania ich w skórę i przenikania do organizmu.

Obecnie istnieją metody, dzięki którym filtry chemiczne stabilizują siebie nawzajem lub ulegają stabilizacji dzięki innym substancjom. Dzięki temu zachowują swoje właściwości i nie przenikają do krwiobiegu, zapewniając tym samym bezpieczeństwo użytkowania. Właśnie takie wysokiej jakości filtry zawarte są w formule naturalnego kremu City Outdoor SPF 30. Jego lekka konsystencja i szybkość wchłaniania sprawiają, że produkt stanowi świetną bazę pod makijaż. Jednocześnie zapewnia ochronę przed promieniowaniem słonecznym i bezpieczeństwo użytkowania.

Filtry mieszane

Jak widzisz obydwa rodzaje filtrów mają swoje wady i zalety. Dlatego producenci pokusili się o korzystanie z tak zwanych filtrów mieszanych, aby zmaksymalizować korzyści i zniwelować czynniki powodujące dyskomfort użytkowania. Dzięki zastosowaniu filtrów mieszanych, konsystencja kremu SPF może być lżejsza niż w przypadku preparatu tylko z filtrami mineralnymi. Jednocześnie wykazują one większą fotostabilność i fotoochronę.

Przedstawicielem kremu SPF zawierającym filtry mieszane, jest wegański naturalny krem Extreme Outdoor SPF 50. Stabilne, nieprzenikające do organizmu, wysokiej jakości filtry zapewniają bezpieczeństwo zastosowania, a naturalny skład, wzbogacony o szereg antyoksydantów przyczynia się do utrzymania zdrowia, młodości i witalności skóry.

Tym samym, produkty od Manaslu Outdoor stają się doskonałym wyborem nie tylko na letnie aktywności, górskie, całodzienne wycieczki, a także na co dzień!

Przeczytaj również: