Coś wisi w powietrzu, tylko co?

Z pewnością kojarzysz widok miasta zasnutego gęstą, specyficzną mgłą. Spacery w taką pogodę potrafią być nieprzyjemne, ale i zagrażać naszemu zdrowiu. Jakie szkody może powodować w naszym organizmie smog i jak się przed nim chronić?

Co to jest smog?

Mianem smogu określa się zanieczyszczenie powietrza w formie gęstej chmury, często ograniczającej widoczność i charakteryzującej się dość ostrym zapachem. Smog powstaje w wyniku mieszania spalin i dymu z mgłą, tworząc toksyczną zawiesinę. Główne jej składniki to tlenki węgla, azotu i siarki a także pyły o różnym stężeniu oraz szkodliwe benzopireny, powstające w wyniku spalania węgla. Taka mieszanka stanowi poważne zagrożenie dla organizmu człowieka i środowiska, a jej znaczne zagęszczenie względem całej Europy przypada właśnie na tereny Polski. Innymi słowy, nasz kraj zajmuje niechlubne drugie miejsce na podium w konkursie o poziom zanieczyszczenia powietrza.

co wpływa na kondycję skóry

Smog w Polsce – skala problemu

Według danych zgromadzonych przez WHO, aż 36 z 50 najbardziej zanieczyszczonych dymem smogowym miast znajduje się w Polsce. Co roku smog w Polsce jest przyczyną śmierci dziesiątek tysięcy osób.

Główną przyczyną powstawania smogu, oprócz przemysłu, są instalacje grzewcze stosowane w zabudowie jednorodzinnej i kamienicach. W piecach – kopciuchach, poza odpowiednim paliwem, spala się też odpady komunalne. Wiąże się to z niską wydajnością energetyczną budynków i minimalizacją wysokich kosztów ogrzewania. Takie zjawisko nosi nazwę ubóstwa energetycznego.

Wpływ smogu na organizm człowieka

Wśród skutków ekspozycji organizmu człowieka na dym smogowy można wymienić przede wszystkim:

– działanie rakotwórcze,
– działanie alergizujące i sprzyjające rozwojowi astmy,
– stany zapalne w oskrzelach i niewydolność oddechowa,
– niewydolność układu krążeniowego,
– zmniejszenie masy mięśniowej noworodka oraz ryzyko wystąpienia nieuleczalnych zmian,
– nasilenie stanów zapalnych i chorób skóry, szybsze starzenie się w związku ze stresem oksydacyjnym – o tym problemie i sposobach zapobiegania pisaliśmy wcześniej w artykule „Zanieczyszczenia powietrza i smog – miejskie zagrożenia dla cery”.

Jak chronić się przed smogiem?

Aby zapobiegać negatywnym skutkom działania smogu możesz działać na kilku poziomach:

Doraźnie:
– przed wyjściem na dwór zwróć uwagę na warunki atmosferyczne oraz sprawdź aktualny poziom stężenia smogu w Twojej okolicy,
– zaopatrz się w maseczkę antysmogową, która ograniczy bezpośrednie wdychanie trujących substancji,
– staraj się oddychać przez nos, który jest naturalnym filtrem dla wdychanego powietrza.

Długofalowo:
– wzbogać dietę o witaminy A, C, E oraz selen, które zneutralizują ilość wolnych rodników w organizmie,
– unikaj ruchliwych ulic i podróżowania w godzinach szczytu,
– staraj się wyjeżdżać poza miasto jak najczęściej aby pooddychać czystym powietrzem i dotleniać organizm,
– regularnie oczyszczaj i nawilżaj skórę, wspomagaj jej naturalną barierę ochronną np. stosując odpowiednie kosmetyki. Z myślą o ochronie skóry przed szkodliwym działaniem smogu i zimna, powstał krem Manaslu City Outdoor. Tworzy on trwałą i niewidzialną warstwę ochronną, która uniemożliwia wnikanie szkodliwych cząsteczek. Manaslu City Outdoor zawiera naturalne składniki, które głęboko nawilżają i odżywiają skórę oraz chronią ją aż na trzech poziomach: tworząc fizyczną i chemiczną barierę, oraz działając przeciwutleniająco. Więcej na ten temat znajdziesz w artykule„Super składnik – Pronalen Bio – protect”.

Prewencyjnie:
– ogranicz korzystanie z samochodu w mieście na rzecz komunikacji miejskiej, aby zminimalizować własny udział w zanieczyszczaniu powietrza.

Odpowiednie nawyki, dieta i pielęgnacja pozwolą Ci na uchronienie się przed niekorzystnym działaniem smogu i utrzymanie zdrowego, silnego organizmu.

Przeczytaj również: