Całodniowa wycieczka w góry, jak się spakować?
Nasze bezpieczeństwo na szlaku zależy nie tylko od wiedzy i doświadczenia, ale również od wyposażenia z jakim wyruszamy na wycieczkę. Jest kilka podstawowych przedmiotów, które ZAWSZE powinny znaleźć się w naszym plecaku:
Jak się przygotować do wyjścia w góry.
Odpowiednie ubrania
Idąc w góry powinniśmy ubrać się “na cebulkę”. Dobrze dobrany strój zawiera trzy podstawowe warstwy. Pierwsza to bielizna termoaktywna, która odprowadza wilgoć z naszego ciała. Zadaniem drugiej warstwy jest izolacja termiczna. Świetnie sprawdzą się tu materiały takie jak polar czy wełna. Ostatnia warstwa powinna chronić nas przed warunkami atmosferycznymi (głównie wodą i wiatrem). Oczywiście kiedy żar leje się z nieba, nie będziemy maszerowali opatuleni po szyję, ale warto mieć dodatkowe ubrania w plecaku. Na szczycie pogoda może być całkiem inna niż w miejscu, w którym zaczynaliśmy trekking. Trzeba też pamiętać, że warunki atmosferyczne w górach mają tendencję do dynamicznych zmian.

Ochrona przed słońcem
Ochrona przed słońcem to podstawa. W plecaku koniecznie muszą znaleźć się czapka albo chusta buff, okulary przeciwsłoneczne i dobry krem z filtrem SPF 50 lub krem z filtrem SPF 30, który ochroni nasza skórę przed poparzeniami. Świetnym wyborem będzie Extreme Outdoor SPF 50. Krem jest odporny na pot i ścieranie. Tworzy na skórze ochronną membranę, potrzebną podczas długotrwałego narażenia na działanie czynników atmosferycznych. Odpowiednie składniki i technologia produkcji powodują, że nie zamarza i nie powoduje mikro odmrożeń skóry.

Co spakować do plecaka na całodniową wycieczkę górską?
Ubrania na zmianę
Mimo że jesteśmy już dobrze ubrani w góry, to powinniśmy mieć w plecaku podstawowe rzeczy takie jak koszulka na zmianę, skarpetki i ewentualnie cieplejszą odzież która może przydać się podczas postojów lub na szczycie, gdzie warunki mogą być zupełnie inne niż u podnóża góry.
Apteczka
Absolutna podstawa to środek odkażający, bandaże, plastry, coś przeciwbólowego i folia NRC, krem z filtrem SPF. Trzeba też pamiętać o lekach, które przyjmujemy na stałe.
Jedzenie
Warto postawić na produkty, które nie psują się pod wpływem temperatury. Batony proteinowe są świetnym pomysłem na szybką przekąskę, kiedy czujemy nagły spadek energii. Pamiętajmy, że chodzenie po górach to wysiłek! My polecamy niezastąpione batony polskiej marki THIS, które wytrzymują skrajne temperatury, od -40˚C do +40 ˚C. Są produkowane z pełnych ziaren, w swoim składzie posiadają same naturalne składniki
Picie
Chyba nikogo nie zaskoczymy pisząc, że woda to podstawa. Idąc na szlak musimy mieć ze sobą spory jej zapas, nawet zimą, kiedy pozornie możemy nie odczuwać pragnienia. Za to nie wszyscy wiedzą, że termos jest uniwersalnym gadżetem na wycieczki. W chłodne dni możemy wlać do niego ciepłą, słodką herbatę, a w upał – zimny napój.
Gotówka
Niestety w górach często nie mamy możliwości zapłacenia kartą. Powinniśmy mieć ze sobą “papierowe pieniądze”.
Latarka czołówka z zapasem baterii
Na szlaku zmierzch potrafi zapaść niespodziewanie, a strome górskie zbocza są niebezpieczne nawet za dnia. Latarka czołówka będzie lepszym wyborem niż tradycyjna, ponieważ będziemy mieli wolne ręce, ale jeśli nie posiadamy czołówki to każde źródło światła będzie dobre.
Mapa i kompas
W czasach, w których każdy ma GPSa w kieszeni, branie ze sobą mapy może wydawać się dziwne. Warto jednak pamiętać, że zasięg w górach nie jest najlepszy. Dodatkowym plusem papierowej mapy jest to, że nie wyładuje jej się bateria.
Dokumenty i telefon z powerbankiem
W razie wypadku dokumenty i telefon z zapisanymi kontaktami “ICE” (in case of emergency – pol. w nagłym wypadku) są dla ratowników nieocenionym ułatwieniem w niesieniu pomocy. Przed wyjściem na szlak warto sprawdzić numery ratunkowe w danym regionie.
Torby na śmieci
To, co zabieramy ze sobą w góry, powinno z nami z tych gór wrócić. Kiedy wypijemy butelkę wody to nie wyrzucamy plastiku w lesie, a zgniatamy i zabieramy ze sobą. Dlatego warto mieć w plecaku kilka toreb na śmieci.
Pamiętajmy, że wszystko co wpakujemy w plecak będziemy dźwigać na plecach przez cały dzień. Warto więc dobrze przejrzeć co do niego wrzucamy.
